Drukarki, Fotografia

Drukarki CITIZEN: KONESERZY JAKOŚCI

W OSTATNICH NIEZALEŻNYCH TESTACH DRUKARKI CITIZEN OSIĄGNĘŁY ZNAKOMITE REZULTATY. IN:PRINT DOWIADUJE SIĘ WIĘCEJ O TEJ MARCE I JEJ WIODĄCEJ TECHNOLOGII ABY KONESERZY JAKOŚCI WIEDZIELI WIĘCEJ.

Koneserzy jakości i wielu czytelników Pixel In:Print zna drukarki Citizen i ich producenta. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że jest to jeden z największych wytwórców zaawansowanych drukarek fotograficznych. Produkuje ponad 40000 drukarek rocznie.

Drukarki Citizen są projektowane i produkowane w japońskim Nagano. Najnowocześniejsza technologia termosublimacji pozwala tworzyć drukarki będące wśród najlepszych na rynku.

Najnowsze produkty marki Citizen zostały ostatnio poddane niezależnym testom naprzeciw ich odpowiednikom innych wiodących producentów. Testy przeprowadził renomowany brytyjski doradca w zakresie barw, firma Crossbow Colour Consultancy.

– Przeprowadziłem ocenę i analizę barw aby uzyskać dane numeryczne, pozwalające sprawdzić, czy drukarka fotograficzna Citizen OP900II jest w stanie dorównać lub przebić osiągi innych drukarek fotograficznych o podobnych specyfikacjach, ze szczególnym uwzględnieniem gęstości wizualnej (Dmax) i neutralności tonalnej – mówił Pixelowi konsultant Chris Osborne.

Zachować równowagę między testami i (szaloną, niewyobrażalną) statystyką pomógł nam inny ekspert od druku i barw, Mike Weeks. Mike pracował z drukarkami Citizen, porównując nieustannie z innymi modelami, zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Całe szczęście, swoje odkrycia opisał dużo prostszym językiem
– Pracuję na drukarkach termosublimacyjnych od ponad 10 lat, przez ten czas posiadałem 6 lub 7, a miałem okazje używać i testować wiele więcej. Ostatnio sprawdziłem, jak drukarki Citizen wykonują trudne zadania fotografa okolicznościowego – i co sądzę? Cóż, duża część mojej pracy to ludzie i czarne tła. Modny i wygodny w każdej sytuacji format, więc jak OP900II sobie z nim radzi? W bezpośrednim porównaniu na moich zdjęciach, czernie zdecydowanie się wyróżniały, a kolory (ogólnie) wydawały się niezwykle dobrze odwzorowane, więc jak dla mnie drukarka zdała egzamin.

– W drukarkach termosublimacyjnych zawsze przeszkadzał mi output czerni i bieli gorszy o klasę od koloru. Teraz myślę, że w końcu mam drukarkę, która potrafi wydrukować neutralną szarość z wybraną, przeze mnie tonalnością, jeśli w ogóle: dorzucenie kilku zdjęć z chrzcin i otrzymanie pięknych białych sukni musi być dobre. Gdy kupiłem swoją pierwszą drukarkę atramentową, miałem ogromne problemy ze zmianą barw przy różnych warunkach oświetlenia, podobnie później z termosublimacyjnymi. Na OP900II wychodzi to zdecydowanie lepiej, więc moim zdaniem jest to najlepszy kolor jaki dotychczas uzyskałem, więc czas sprawdzić, jak wytrzyma wszystko, od jazdy konnej po studniówki.

W rozmowie z nami Gary Andrews, EMEA Business Manager w Citizen Photo Printers, mówił o planach na 2016. – Cieszę się, że mogę pracować z tak fantastyczną marką. Citizen ma niezwykły potencjał w drukarkach fotograficznych, ale jeszcze nie uzyskał należytego uznania. Nasz planowany line up będzie trudny do pobicia i spodziewam się znacznego podniesienia rozpoznawalności marki w 2016.

Dziedzictwo wytwórcze

Co może w pewien sposób dziwić, to zdolności Citizena, w wytwórczym sensie. Fakt, że dziedzictwo i historia marki biorą się z jej początków w produkcji zegarków.

W 1894 szwajcarski producent zegarków Rudolphe Schmid osiadł w japońskiej Yokohamie, by potem w 1930 założyć firmę Citizen Watch Co.

Dziś powszechnie znana, nazwa „Citizen” została przyjęta już wcześniej, w 1918, dzięki burmistrzowi Tokyo, Shimpei Goto. Goto nazwał pierwszy zegarek firmy właśnie „Citizen”, z nadzieją, że kiedyś zwykli obywatele (ang. „citizens”) będą mogli go kupić na całym świecie.

Od tamtego czasu Citizen rozwijał się i był pionierem w setkach przełomowych technologii; nie tylko w branży precyzyjnego odmierzania czasu, ale również biznesie i peryferiach, w tym różnych technologii druku. W 1970 Citizen wypuścił mini drukarkę serii MP. Dziesięć lat później, w 1980, Citizen wprowadził pierwszą sterowaną mikrokomputerem drukarkę wierszową i przez całe lata osiemdziesiąte odpowiadał za wiele usprawnień technologii druku mozaikowego.

Dziś Citizen Systems oferuje szereg światowej klasy drukarek termicznych na globalnym rynku, które można odnaleźć na stronie citizen-systems.com

Wielu zawodowych fotografów i sprzedawców dobrze zna sześciocalową OP900II i ośmiocalową CX-W, drukarki, które dzielą dużą część swoich rozwiązań – w tym wsparcie dla sterowników – zarówno z systemami Mac, jak i PC.

Pixel i In:Print będą dalej poznawać markę Citizen i jej produkty przez najbliższe miesiące 2016 roku. Gary Andrews, EMEA Business Manager w Citizen Photo Printers udzieli wywiadu, a prócz tego możecie się spodziewać dalszych wrażeń od użytkowników, razem ze szczegółami dostępnych opcji przetestowania sprzętu na własną rękę.

Tekst oryginalny tego artykułu ukazał się na przełomie stycznia i kwietnia 2016 roku w magazynie Pixel. Wszelkie prawa zastrzeżone Life Media Group 2016

The original version of this article appeared in the [January/April] 2016 edition of Pixel Magazine (UK). All Copyright Life Media Group 2016

 

Dodaj komentarz