Drukarki, Fotografia

Luster – wykończenie półmatowe

Luster - wykończenie półmatowe

Co to jest wykończenie luster?

Niezależnie od tego, czy zdjęcia są one reprodukowane z negatywów filmowych, czy drukowane z pliku cyfrowego ich wykończenie  może mieć duży wpływ na nasycenie kolorów, szczegółowość i połysk. Najczęstsze wykończenia zdjęć dostępne dla klientów są błyszczące, matowe i półmatowe (Luster), każdy ma swoje zalety. Możesz zażądać określonego wykończenia ze sklepu, w którym chcesz wywołać swój film lub pliki albo kupić specjalny papier fotograficzny do drukarki w domu.

Wykończenie Luster idealnie nadaje się do oprawionych zdjęć w ramki.

Połysk Glossy

Błyszczące wykończenie, jak sama nazwa wskazuje, jest błyszczące i dobrze odbija światło. Przy wysokim nasyceniu kolorów i tendencji do wyraźnego i ostrego wyświetlania szczegółów, błyszczący jest rodzajem wykończenia fotograficznego, do którego przyzwyczajono większość ludzi. Ze względu na gładką powierzchnię, błyszczące zdjęcia doskonale nadają się do skanowania do komputera. Jednak tendencja papieru błyszczącego do zbierania tłustych odcisków palców na powierzchni może być problematyczna, jeśli planujesz przesyłać zdjęcia.

Matowe wykończenie

Mat lub inaczej mówiąc wykończenie matowe ma wysoką teksturę, więc jest odporne na odciski palców i zadrapania. O wiele bardziej matowy niż błyszczący papier fotograficzny nie odbija tak dużo światła, redukując odblaski. Wpływa także na żywotność i nasycenie kolorów zdjęć. Tekstura matowego wykończenia powoduje również, że nadruk wygląda ziarnisto i ma rozmyte szczegóły. Profesjonalni fotografowie i fotoreporterzy preferują matowe wykończenie druków, szczególnie w czerni i bieli, być może dzięki temu matowy postrzegany jest bardziej „profesjonalnie”.

Wykończenie półmatowe – Luster

Dzięki skromnie teksturowanej, przypominającej żwir, powierzchni, połyskowe wykończenie znajduje się pośrodku pomiędzy połyskiem papieru, a matowością. Choć półmatowy papier nadal trochę cierpi od blasku, jest znacznie mniej zauważalny niż w przypadku błyszczącego papieru. W porównaniu do matowego wykończenia zdjęcia z takim wykończeniem mają lepsze nasycenie kolorów i szczegóły. Wykończenie to jest powszechnie używany przez profesjonalnych fotografów do zdjęć ślubnych, portretowych i szkolnych.

Porównanie

W przypadku codziennych kolorowych zdjęć, które można umieścić w albumie fotograficznym, błyszczące wykończenie jest dobrym wyborem. Jeśli chodzi o żywe kolory i żywe detale, a matowy doskonale nadaje się do czarno-białych wydruków. Jeśli jednak chcesz nasycenia kolorów i szczegółów połysku, ale bez odblasków i tendencji do pokazywania odcisków palców, półmatowe wykończenie jest dobrym, solidnym wyborem.

Na szczególną uwagę zasługuje drukarka CX2 firmy Citizen, która ma dostępne wszystkie te wykończenia.

Dodaj komentarz